Внимание!

Вы пользуетесь устаревшим браузером, подвергая Ваш компьютер повышенной опасности.
Устаревший браузер может содержать ошибки и проблемы безопасности, которые позволят вирусным программам легко проникнуть на Ваш компьютер.
Чтобы использовать все возможности этого сайта и обезопасить свой компьютер, обновите браузер.
Воспользуйтесь одной из ссылок справа для обновления своего браузера.

Внимание! В Вашем браузере отключен JavaScript. Необходимо задействовать JavaScript для того, чтобы использовать все функции этого сайта. Внимание!

Бібліотека

Контакти

88009, м. Ужгород,
вул. Минайська, 38/80

тел. +38 (0312) 66-21-80

e-mail: uzhgorodkkm@gmail.com

Головна / Спеціальності / Народне пісенне мистецтво

Народне пісенне мистецтво

ІСТОРІЯ

 

   Спеціальність «Народна художня творчість» в Ужгородському коледжі культури і мистецтв передбачає підготовку фахівців різних спеціалізацій. Зокрема, спеціалізація «Народне пісенне мистецтво» заснована у вересні 1961 року. За цей час підготовлено більш як 1200 спеціалістів по роботі з хором. Більшість із них пов’язали свою трудову діяльність із культурно-освітніми закладами та професійними мистецькими колективами

    Так, Ольга Брегіна – викладач хорових дисциплін Ужгородського коледжу культури і мистецтв, Віктор Чаусов – викладач Хустської ДШМ, Андрій Гайналій – викладач Чопської ДШМ, дев’ять випускників – артисти заслуженого Закарпатського академічного народного хору. Випускники коледжу працюють вчителями музики загальноосвітніх шкіл та шкіл естетичного виховання. Серед випускників: Іван Попович – народний артист України, Федір Керек – заслужений працівник культури України, Андрій Свердло – викладач Рівненського педінституту, Верона Сентипал – член ліги Закарпатських композиторів, Мирослава Пойда – начальник відділу культури Хустської районної державної адміністрації, Оксана Попсабова – заступник директора обласного будинку народної творчості, Алла Лакатош-Понзель – директор ЦБС м. Іршава.

    Десятки випускників спеціалізації отримали вищу освіту та навчаються у Київському національному університеті культури і мистецтв, Харківській академії культури, Рівненському гуманітарному університеті, Ужгородському заочному факультеті Київського національного університету культури і мистецтв та інших вищих навчальних закладах.

  Хоровий відділ очолювали відомі спеціалісти – Р. Войтчук, О. Порада, М. Заяць; Заслужені працівники культури України В. Лихачевський, Н. Петій-Потапчук. 

  За період існування спеціалізації «Народне пісенне мистецтво» на цикловій комісії хорового диригування працювало багато талановитих високопрофесійних педагогів. Серед них Ю.Кадар, А.Домарацька, М.Фенцик, М.Капітан, Ч.Фішер, Ф.Греньо, П.Бідак, О.Савко, Ю.Йожеф, Й.Черевко, Н.Будзь, В.Алімпієва, М.Гавриляк, Г.Кампо, В.Ларівон, М.Кузьбіт, М.Меленич, В.Бойчук, М.Карпінська, З.Карпінський, І.Задорожний, І.Накоп’юк, В.Турянин, Е.Боніславська, Й.Івашкович, Т.Грушовський, О.Дударь, В.Рівіс, С.Безюлєва, О.Славна, Ю.Дідик; Заслужений артист України М. Попенко, Заслужений працівник культури України М.Митровка.

   У 2005 році комісію хорового диригування було об’єднано з комісією музично-теоретичних дисциплін. У сфері викладання музично-теоретичних дисциплін багато років плідно працювали викладачі С. Пинзеник, О. Бутенко.

  Значні досягнення мають творчі колективи хорового відділу, зокрема хор і вокальний ансамбль, якими багато років керував Заслужений працівник культури України П. Сокач. У 2011 році студентський хор коледжу здійснив гастрольну поїздку у Королівство Нідерланди і випустив компакт-диск «Над рікою Ужем», який з успіхом розійшовся як в Україні, так і за кордоном. Вокальний ансамбль став Лауреатом ІІ премії на ІV міжнародному конкурсі-фестивалі «Закарпатський Едельвейс-2009», Лауреатом ІІ премії на фестивалі-конкурсі стрілецької пісні «Красне поле-2009», Лауреатом І премії на V Міжнародному конкурсі-фестивалі «Закарпатський едельвейс-2010».

 

Виступ хору у Нідерландах. Керівник - Заслужений працівник культури України П. Сокач

У 2009 році на комісії було відкрито спеціалізацію «Естрадний спів», студенти якої неодноразово ставали лауреатами регіональних та всеукраїнських фестивалів та конкурсів.

 

СУЧАСНІСТЬ

  Викладачі комісії хорових і музично-теоретичних дисциплін є активними організаторами навчально-виховного процесу з підготовки спеціалістів хорового співу, пропагандистами української народної пісні, кращих зразків вітчизняної та світової класики, сучасної пісенної творчості. У цьому напрямку на сьогоднішній день успішно працюють викладачі хорових дисциплін О. Брегіна, О. Новак, О. Карбованець, Л. Гряділь, Н. Швайгер, А Тазінгер; музично-теоретичних дисциплін А. Гутлебет, К. Кашшай, К. Онищенко; викладачі вокалу М. Сухолова, О. Шолох.

  Очолює комісію музично-теоретичних та хорових дисциплін спеціаліст вищої категорії, викладач-методист Ольга Юріївна Новак.

 

ХОР

 Важливою частиною навчальної роботи у вихованні майбутнього хорового диригента є концертна та диригентська діяльність у складі студентського хору. Вона є різноманітною за формами: підготовка програм до державних іспитів, творчі звіти в обласній філармонії, концертах та конкурсах в Україні та за її межами.

Виступ хору. Керівник А. Тазінгер

 Зараз хором керує досвідчений і високопрофесійний хормейстер Андрій Іванович Тазінгер. Під його орудою хор став Лауреатом Всеукраїнського конкурсу вокально-хорового та інструментального ансамблевого виконавства імені Якова Степового (диплом ІІ ступеня), Лауреатом Першої премії ІХ-го Міжнародного конкурсу-фестивалю дитячого, юнацького та молодіжного мистецтва «Закарпатський едельвейс-2014». В репертуарі хору твори різних жанрів, композиторів різних країн, епох і стилів.

 

НАРОДНИЙ ВОКАЛЬНИЙ АНСАМБЛЬ

  Добре відомий своїми блискучими виступами як в Ужгороді, так і за його межами Народний вокальний ансамбль нашого коледжу під керівництвом Нелі Людвігівни Швайгер. Вишуканий підбір репертуару та емоційне виконання творів обумовили високу оцінку колективу на міжнародних та регіональних фестивалях і конкурсах. Зокрема, лише за останній рік колектив здобув найвищі нагороди: диплом І ступеня та диплом за краще виконання твору Я. С. Степового на Всеукраїнському конкурсі вокально-хорового та інструментального ансамблевого виконавства імені Якова Степового, І премію ІХ-го Міжнародного конкурсу-фестивалю дитячого, юнацького та молодіжного мистецтва «Закарпатський едельвейс-2014».

Народний вокальний ансамбль

КЛАС ВОКАЛУ

  Незмінні учасники концертних заходів як у нашому коледжі, так і за його межами студенти класу вокалу. Академічний вокал викладають досвідчені викладачі, серед них шанований педагог Оксана Михайлівна Шолох, студенти якої демонструють професійну вокальну школу, володіють різноманітним репертуаром, від оперних арій до естрадної класики.

Співає Н. Цапулич (клас вокалу О. Шолох, концертмейстер С. Глагола)

  Естрадний вокал представляє Маріанна Анатоліївна Сухолова, незмінний організатор та учасник яскравих пісенних програм, у яких завжди задіяні студенти її класу: «Вечір пісні» (сезон І - ІІІ), «Вечірка над Ужем» в межах святкування 1120-річчя Ужгорода. М. А. Сухолова нагороджена подяками від Управління культури Закарпатської обласної державної адміністрації, її студенти є лауреатами Міжнародного конкурсу-фестивалю дитячого, юнацького та молодіжного мистецтва «Закарпатський едельвейс».

М. Сухолова

 

МУЗИЧНО-ТЕОРЕТИЧНІ ДИСЦИПЛІНИ

  Невід’ємною частиною професійної музичної освіти як хорового диригента, так і інших музичних спеціалізацій нашого коледжу є музично-теоретичні дисципліни.

   Багато років плідно працює у цій галузі майстер своєї справи, прекрасний педагог Агнеса Золтанівна Гутлебет. Крім занять, які проходять на взірцевому навчально-методичному рівні, цей досвідчений викладач проводить величезну музично-просвітницьку роботу: традиційно кожного року зведену виховну годину до Міжнародного дня музики, лекції-концерти з нагоди ювілеїв композиторів-класиків. Серед мистецьких заходів останнього часу, які організувала і провела А. З. Гутлебет, слід відзначити концерт «Шевченко і українська музика» (до 200-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка), лекцію-концерт до 170-річчя з дня народження Е. Гріга, музичну годину до 200-річчя з дня народження Дж. Верді, лекцію-концерт до 140-річчя з дня народження С. Рахманінова.

Лекцію-концерт до 170-річчя Е. Гріга веде А. Гутлебет 

На високому професійному рівні працює Катерина Миколаївна Онищенко, яка займається науковою роботою, виконує дисертаційне дослідження як пошукувач кафедри теорії музики НМАУ ім. П. Чайковського, є автором 5 наукових статей, які опубліковані у виданнях, рекомендованих ВАК України, а також бере участь у Всеукраїнських конференціях та круглих столах з наукових проблем музикознавства і музичної педагогіки. К. М. Онищенко проводить заходи з нагоди музичних ювілеїв (лекції-концерти до 80-річчя Ю. Богатікова, 140-річчя С. Крушельницької), регулярно подає матеріали до засобів масової інформації, проводить щорічну олімпіаду з теорії музики спільно з викладачем вищої категорії Катериною Антонівною Кашшай.

 

МЕТОДИЧНА РОБОТА

  Викладачі циклової комісії невтомно працюють над удосконаленням свого фахового рівня, постійно оновлюють навчально-методичні матеріали з дисциплін. Високий рівень підготовки притаманний студентам класу диригування Ольги Юріївни Новак, Олександра Олександровича Карбованця, Лідії Михайлівни Гряділь, Нелі Людвігівни Швайгер, який був підтверджений на конкурсі хорових диригентів, де студенти цих викладачів посіли призові місця. Зі студентами, та викладачами ділиться багаторічним досвідом викладацької роботи Ольга Олександрівна Брегіна.

Педагоги комісії регулярно проводять відкриті заняття, читають лекції та дають майстер-класи на Обласних курсах підвищення кваліфікації. Також підготовлені цікаві методичні рекомендації, які  викладачі і студенти використовують у своїй роботі: Новак О.Ю. – навчально-методичний посібник «З основ техніки хорового диригування» (початкові етапи навчання), Сухолова М.А. – «Основи вокальної техніки».

 

КОНКУРС ХОРОВИХ ДИРИГЕНТІВ

  Доброю традицією комісії хорових і музично-теоретичних дисциплін є проведення конкурсу хорових диригентів. Учасниками конкурсу є старшокурсники, для яких уже не за горами той час, коли вони стануть на чолі хорових колективів.

   Умовами конкурсу є диригування двох хорових творів – один обов’язковий (конкурсний твір) і один за вибором конкурсанта. Оскільки у 2014 році відзначається ювілей Т. Шевченка, в якості конкурсних були запропоновані хорові твори на вірші Кобзаря: для ІІІ курсу - «Сонце заходить» (музика В. Іконника), для ІV курсу - «Садок вишневий коло хати» (музика Б. Вахнянина). Ці непрості твори були обрані, щоб конкурсанти могли показати володіння як технікою диригування, так і вмінням відчувати характер музики, передавати емоції. Оцінювало виступи майбутніх диригентів високоповажне та компетентне журі на чолі з заслуженим працівником культури України Н. Петій-Потапчук.

Конкурсний виступ Д. Чулей (клас диригування О. Карбованця)

Підготувала:

Викладач музично-теоретичних дисциплін

К.М. Онищенко

 

Склад комісії:

 

 

 

 

Новак Ольга Юріївна

голова циклової комісії хорових і музично-теоретичних дисциплін, спеціаліст вищої категорії, викладач-методист. Закінчила Київський державний інститут культури ім. О.Є.Корнійчука.Викладає диригування, навчальну практику зі спеціалізації.

 

 

 

 

 

 

Брегіна Ольга Олександрівна

- спеціаліст вищої категорії, старший викладач. Закінчила Київський державний інститут культури. Викладає диригування, вокал.

 

 

 

 

 

 

 

Гутлебет Агнеса Золтанівна

– сеціаліст вищої категорії, старший викладач. Закінчила Київську Державну консерваторію ім. П. І. Чайковського. Викладає українську та світову музичну літературу, історію музики, народну музичну творчість, історію мистецтв.

 

 

 

 

 

 

 

Карбованець Олександр Олександрович

– спеціаліст першої категорії. Закінчив Ужгородське музичне училище, Ужгородський Національний університет. Викладає диригування, правознавство.

 

 

 

Кашшай Катерина Антонівна – спеціаліст вищої категорії. Закінчила Національний педагогічний університет ім. М. П. Драгоманова. Викладає сольфеджіо, теорію музики, гармонію, аналіз музичних творів, музичну грамоту.

 

 

 

 

Онищенко Катерина Миколаївна

– спеціаліст першої категорії. Закінчила Приазовський Державний технічний університет. Викладає сольфеджіо, теорію музики, гармонію, аналіз музичних творів.

 

 

 

 

 

 

 

Сухолова Маріанна Анатоліївна

спеціаліст другої категорії. Закінчила Київський Національний університет культури та мистецтв. Викладає вокал.

 

 

 

 

 

 

 

 

Гряділь Лідія Михайлівна

– викладач за сумісництвом, спеціаліст першої категорії. Закінчила Харківський інститут мистецтв ім. І. Котляревського. Викладає диригування, вокал, хорознавство, хорову літературу.

 

 

 

Тазінгер Андрій Іванович – викладач за сумісництвом, Закінчив Львівську Державну музичну академію ім. М.Лисенка. Викладає хорклас, диригування, вокал, хорове аранжування.

 

Швайгер Неля Людвігівна – викладач за сумісництвом, спеціаліст першої категорії. Закінчила Ужгородський заочний факультет Донецької Державної музичної академії ім. С. Прокоф’єва. Викладає вокальний ансамбль, диригування, вокал.

 

Шолох Оксана Михайлівна – викладач за сумісництвом,спеціаліст вищої категорії. Закінчила Харківський інститут мистецтв ім. І. Котляревського. Викладає вокал.